Materiály

Potahové materiály klasické Gobelíny Ozdobné prvky
 • Borty
 • Střapce
 • Šnůry


Potahové materiály moderní Kůže Nábytkové koženky

KLASICKÉ TEXTÍLIE A ČALOUNICKÉ MATERIÁLY

Plnící suroviny

Image 0

 • Afrik

-pravá africká tráva (nazývaná též palmeto nebo mořská tráva) roste v severní Africe a v jižní Itálii a získává se z listů divoce rostoucí palmy. Je jedním z nejvhodnějších a nejtrvalejších výplňových materiálů. Jako tvarová náplň většinou pevného čalounění židlí a křesel používala od 16.století v Itálii.

 • Kapok

- vlákna ze semen banánovitých plodů stromu rostoucího na Jávě, Sumatře, ale též v Indii a severní Africe. Někdy se označuje jako rostlinná vlna a jeho vlákna se používají jako plnicí materiál do volně odnímatelných podušek a polštářů. Pro svou měkkost, lehkost, odolnost proti vodě a cizopasnému hmyzu byl vyhledávaným čalounickým materiálem. Největší oblibu jako plnivo zaznamenal v období 19.století, zvláště v biedermeieru.

 • Koudel

- lněná,ale také konopná a jutová koudel je jednou z nejstarších plnicích surovin. V podstatě jde o odpad vznikající při vyčesávání lnu,konopí a juty. Používala se hlavně jako tvarová náplň. Je velmi trvanlivá a pevná.

Image 0

 • Juta

- jednoletá lípovitá rostlina. Pěstuje se v Indiii, Číně, Africe a Americe. Z jutového vlákna se vyrábí jutová příze sloužící k výrobě obalových látek,řídkých i hustých tkanin se značnou pevností. V čalounictví se používá jako tvarová textilie a slouží také pro podklad kvalitnější potahové látky.

Textilie

 • Damašek

- hedvábná, vlněná nebo lněná látka nazývaná podle syrského města, kde ji začali vyrábět. Damaškový vzor vzniká střídáním osnovního a útkového atlasu. Toto střídání způsobuje, že podle dopadu světla se tkanina leskne nebo zůstává matná. Od 17.století se používá jako potahová textilie, především se uplatňovala na lehkém čalouněném sedacím nábytku.

Image 0

 • Gobelín

- gobelínové textilie se používali jako potahové látky na všechny druhy čalouněného nábytku,na potahování stěn a dekorování. Gobelíny se vyráběli ručně již od 12.století, ovšem k rozvinutější produkci dochází od 15.století zvláště ve Francii. Své jméno získal gobelín po pařížské rodině Gobelinů, která se tím mezi výrobci proslavila. Od roku 1826 začíná průmyslová výroba pestrobarevných gobelínů určených pro čalounění.
 • Samet

- potahová textilie na jedné straně hladká, na druhé s jemnými nízkými chloupky. Vyrábí se technikou při které se osnova nebo útek zařízne. Ve středověko se samet vyráběl hlavně v Benátkách a Janově, od 16.století se proslavily tkalcovny v Lyoně a Paříži.
Image 0

Image 0

 • Kůže

- kůže pro nábytkářství se získávala především z hovězího dobytka,ale také z koní, vepřů, koz a ovcí. Byla určena pro nízké a většinou pevné čalounění sedacího nábytku. Před použitím je potřebné z kůže odstranit srst, zbytky tuku, masa a nečistot. Takto získanou holinu bylo potřebné vyčinit, po vyčinění získáme finální výrobek, useň. Zušlechťováním usní sušením,barvením apod. získáváme tzv. nábytkové vašety.

MODERNÍ TEXTÍLIE A ČALOUNICKÉ MATERIÁLY

Potahové materiály

KŮŽE

 • Kůže s anilinovou úpravou
kůže

tato kůže je velmi jemná na dotyk, vyráběná z nejlepších surovin. Je mořená v dřevených sudech, kde nachází svojí definitivní barvu a optické vlastnosti. Jejím typickým znakem je zachovaný původní, přírodní povrch kůže a mírné barevné odlišnosti jako výsledek moření v sudech. Anilínová úprava je oproti ostatním typům méně odolná vůči mechanickému poškození.,díky své otevřenosti je citlivější na okolní vlivy a tím i náročnější na údržbu. Dle hlediska komfortu, přilnavosti, optických vlastností a exkluzivity je však bezpochyby tou nejlepší alternativou pro náročného zákazníka.


 • Semianilinová úprava

zajišťuje přírodní lícové kůži vzhled anilinové kůže, ale její povrch je navíc pigmentovaný. Právě pigmentace zajišťuje rovnoměrnější rozložení mořidla v barvících sudech, zvyšuje odolnost kůže vůči vnějším vlivům a tím zlepšuje její vlastnosti potřebné pro každodenní používání. Tato úprava je snahou o zachování úžasných vlastností anilinových kůží, ale se zvýšenou odolností a tím i zlepšenými užitnými vlastnostmi. Na dotek je semianilin velmi příjemný, opticky je velmi atraktivní, ale homogennější než anilinová kůže.


 • Korigovaná úprava

dodává povrchu kůže eleganci a homogennost, kterou sama kůže v přírodním stavu nedosahovala. Vhodný potisk (dezén) zajišťuje nejen požadovaný vzhled, ale kůže je příjemná na dotek a nevyskytují se na ní optické vady. Tento typ kůže je nejvíce používán, a to hlavně kvůli její nižší pořizovací ceně. Splňuje však všechny požadavky kladené na přírodní kůži a lze ji obdržet ve velmi širokém spektru barevných odstínů a dezénů.


 • Nubuk
vzorky textílií

je kůže typická svým matným a jemným povrchem. Její líc je totiž mírně zbroušený - proto působí velmi elegantně. Na druhé straně je náročná na údržbu a méně odolná vůči znečištění. Náročnější technologie výroby se odráží v její o něco vyšší ceně.


TEXTÍLIE

 • Alcantara

není přírodní, ale umělý materiál. Díky svému povrchu, který se zdánlivě podobá nubuku, je často tento materiál mylně považován za broušenou kůži. Při údržbě této textilie je třeba dbát na pravidelné vysávání, příležitostně se doporučuje pročistit její povrch i navlhčeným hadříkem. Při flekách na rozdíl od pravé kůže lze použít i čisticí prostředky určené na textilie, avšak s mírou. Na trhu je dostupných několik charakterem i kvalitou Alcantara podobných a srovnatelných materiálů. Samotná Alcantara je obchodním názvem specifického typu mikrotextílie a celosvětově ji vyrábí několik producentů (Itálie, Španělsko, Polsko), samozřejmě v různých barevných odstínech i kvalitě.


EKOKŮŽE A KOŽENKY

 • Ekokůže

I přes nesprávné označení má své příznivce.
V dnešní době je často snaha obchodníků umístit své zboží na trhu tak obrovská, že zneužívají pojmy jako ekologie či ekologický ve svůj prospěch a výrobkem v rámci marketingové kampaně přisuzují přívlastek "eko", i když k tomu nemusí existovat jakýkoliv pádný důvod. I v oblasti kožedělného průmyslu tento pojem zdomácněl velice rychle a na trhu se objevila tzv.. "Ekokůže". Její definice však neexistuje a nezná ji ani Mezinárodní Unie kožedělný chemiků. Její výroba je srovnatelně ekologická, zda neekologická, jak výroba pravých lícních kůží nebo štípenky a její uživatelské vlastnosti sotva srovnatelné s pravou kůží. V každém případě pod tímto pojmem může každý prodejce rozumět něco jiného. Na trhu se jako "ekokůže" prodávají jak štípenky, tak i některé koženky. Při jejím výběru si proto ověřte jak kvalitu, tak i původ.


Výplňové materiály

molitan
 • PUR desky (molitan)

Nejčastěji používaným materiálem jsou dnes PUR desky známé jako molitan vyráběné v různých tuhostech.Ta však neovlivňuje trvanlivost jak si mnozí myslí,ale vyrábí se z důvodů různorodé tuhosti sedacího nábytku.Například méně tuhý se používá na opěradlové části oproti tužšímu který je využíván do části sedací.


 • Studená pěna

Dále používaným materiálem je studená pěna která vyniká svou výbornou elasticitou, tvarovou stálostí a dlouhou životností. Díky velkým pórům je dokonale provzdušněna a lépe odvádí teplo Svým složením doplněna zpevňujícími hranoly z PUR pěny je tak vhodná na zdravotní matrace, které napomáhají udržení páteře v přirozené poloze.


 • Latexové pěny

Vyrábí se z přírodního kaučuku.Díky němu jsou zdravotně nezávadné,odolné proti plísním a bakteriím.Latexová pěna je komfortní, trvanlivá a má velmi vysokou elasticitu. Je flexibilní a tvarově stálá i po mnoha letech užívání. Po stlačení se velmi rychle vrací do původního tvaru.