Rady a tipy

Něco málo o kůži

Kůže je přírodní materiál, má neopakovatelné rysy a strukturu. Z těchto důvodů není možné zaručit stejnou strukturu kůže na jednotlivých kusech sedací soupravy, resp. na celé soupravě. Proto po důkladné prohlídce sedací soupravy najdeme místa více a méně hladší.Kůže se užíváním uvolňuje a tím se vytváří různé záhyby a rysy. To je znakem přírodního materiálu.

  • Před pořízením kožené sedačky by jsme měli uvážit její umístění.

Kůže má ráda stálost klimatických podmínek, 40-70% vlhkosti a teplotu v rozmezí 15 - 35°C. Sedací soupravy nesmí být stavěny v těsné blízkosti tepelných zdrojů (min. 20 - 30cm) a nesmí být vystavovány častému slunečnímu záření (barvy šisují a kůže tvrdne).

  • Světlou či tmavší barvu

To záleží na světlosti interiéru. Světlé sedací soupravy nám domov prosvětlí a opticky zvětší, tmavší odstíny nám sedací soupravu zvýrazní a v ostrých barvách se stává dominantou v celé místnosti. Co se týká údržby, tak odstín barev v tom nehraje roli (kromě ledově bílé, kdy je potřeba údržbu provádět častěji). Nejdůležitějším kritériem by pro vás mělo být krom údržby i pohodlí dané soupravy.

  • Údržba
nábytek rady a tipy

Údržba neboli ošetření kožených sedacích souprav by měla probíhat tak 2x do roka nezávisle na jejich používání. Kůží čalouněný nábytek je nutné používat střídavě po celé ploše sedáků, aby se předešlo rozdílům ve vzhledu celé sedací soupravy protože kůže je přírodní materiál který je stále aktivní (povoluje se). Při menším lokálním znečištění (např.:polití neagresivní tekutinou) použijeme bavlněný hadřík s nanesenou pěnou z mýdlového roztoku a jemnými krouživými pohyby vyčistíme.Mýdlo by mělo mít neutrální hodnotu Ph .Při větším znečištění je nejvhodnější čistící souprava na kožený nábytek která obsahuje čistící přípravek a impregnaci(pohybují se v rozmezí 600-1.500Kč).Čistícím přípravkem se vyčistí hrubší nečistota a impregnace zajistí její stálou charakteristickou vlastnost a hezky ji i provoní.V žádném případě nepoužíváme k čištění prací prášky,aviváže a různou chemii.Kůže pak ztrácí své vlastnosti…vytváří se mapy,tuhne,časem praská.Rovněž k impregnaci nesmí být použity např.:sádlo,dětský olejíček,indulona a jiné mastné chemie jak se na webu dočtete.Opět se tím kůže přinejmenším znehodnocuje protože v dnešní době trh ovládají spíše kůže matné nebo hedvábně lesklé a použitím těchto nesprávných věcí čalounění ztrácí své kouzlo a stále nový vzhled.

Jaký je rozdíl mezi automobilovou a nábytkářskou usní?

Kromě ceny je rozdíl dost podstatný především v technologii výroby, z čehož vyplývají odlišné parametry a vlastnosti výsledných usní. Nábytkářská useň v jakékoliv podobě je z tohoto důvodu jednoznačně nevhodná pro použití v automobilech. Její aplikaci v automobilech je možné přirovnat k nošení letní obuvi v zimě.
Vlastnosti nábytkářské usně, zejména odolnost při odírání, nedostatečná světelná stálost a příliš vysoký obsah tuku jí neumožňují plnit podstatné funkce, které se od materiálů používaných v interiérech automobilů a letadel, resp. na motocyklech a lodích, vyžadují. I když jsou nábytkářské usně na dotek jemnější a tím i příjemnější, jejich méně odolný povrch přijímá a uvolňuje příliš mnoho vlhkosti, což je v automobilu hlavně ve vlhkém a chladném období nepřípustné. V horkém létě se důsledkem toho nadměrně vysušují a v zimě zase "nasávají" vlhkost. Větší roztažnost nábytkářských usní vede dlouhodobě v automobilech k tvorbě záhybů na sedacích plochách potahu. V obdobích výkyvů vlhkosti a teplot, jakož i při extrémních světelných podmínkách především během letních veder, když skla automobilu působí částečně efektem lupy a "vypalují" interiér automobilu, se naplno projeví odlišné vlastnosti automobilové a nábytkářské usně.Největší rozdíly lze u daných materiálů zpozorovat v extrémních situacích, jako je havárie či požár, kdy automobilové usně díky své impregnaci a odlišné technologii výroby projeví ve formě nesrovnatelně vyšší odolnosti a pevnosti své rezervy a kvality v oblasti bezpečnosti.Proto se při rozhodování o jakékoli úpravě koženého čalounění nejdříve ujistěte o použití vhodného materiálu.
V bytových interiérech se stálou teplotou a poměrně ustálenou mírou vlhkosti je tedy možné si plně vychutnat jemnost a luxus nábytkářské usně. V automobilech je však její použití spíše rizikem, než alternativou. Úsporný ekonomický efekt se v konečném důsledku projeví dlouhodobě znehodnocením celkových užitných vlastností čalounění a tedy i celého automobilu.
Závěrem tedy lze říci, že automobilové usně, které jsou v průměru dražší, což vyplývá z náročnosti technologie jejich výroby a z nákladnosti použitých ochranných přípravků a pigmentů, nacházejí své opodstatněné použití v náročných podmínkách automobilových interiérů. Usně nábytkářské by měly zůstat věrné svému přívlastku "nábytkářské" a najít své použití výhradně na sedacím nábytku v obytných a kancelářských interiérech.

Je možné použít automobilovou useň na čalounění nábytku?

Ano. V náročnějších uživatelských podmínkách mohou být někdy ideálním řešením. Kanceláře, obchodní či veřejné prostory, které z hlediska exkluzivity žádají použití ušlechtilých materiálů a v oblasti péče nelze zajistit šetrné zacházení ani dokonalou údržbu.Na těchto místech je to mnohdy jediné řešení kde se ocení kvality automobilových usní

Odstraňování skvrn:

Tekutiny, zbytky jídla, alkohol či mastné skvrny je nejlepší odstranit ihned hadrem, použít přitom lze destilovanou vodu, která nezanechá na kůži fleky. Při čištění je třeba vodu aplikovat na větší plochu (např. celé opěradlo), aby se nečistota rozptýlila. Nechte místo zaschnout a případně proceduru opakujte. Nikdy zašpiněnou kůži nekartáčujte!
V případě potřeby, např.. při zaschlé zbytky jídla, lze použít i vlažný roztok Nealkalické mýdlo. Po očištění plochu vysajte vlněným hadrem. Pak lze kůži ošetřit jemnou vrstvou ochranného přípravku na kožený nábytek. Jiné přípravky a chemikálie nepoužívejte. Tento postup však nikdy nepoužívejte při anilinových kůžích, které jsou velmi citlivé a voda a roztok mýdla je mohou definitivně znehodnotit.
V případě výraznějších mastných fleků např. od másla, čokolády či mléka se i přesto, že se Vám ho nepodaří zcela odstranit, nemusíte znepokojovat. Po několika týdnech používání kůže flek částečně absorbuje a rozptýlí. Stane se málo, resp. sotva viditelný.
Pomoc profesionálů je v některých případech nenahraditelná a proto, pokud se zdá být odstranění fleků pro Vás nepřekonatelným problémem, obraťte se na společnost, která má s čištěním kůže zkušenosti. Náročné může být například odstranění fleků od zaschlého potu, krve, inkoustu, pera, masti či léků. Profesionální pomoc také vyžaduje ošetření škrábanců.

Prodejce vašeho koženého nábytku Vám v tomto směru určitě dokáže poradit.


S čištěním to nepřehánějte, přírodní kůže si udržuje svůj atraktivní vzhled velmi dlouho i sama. Nepoužívejte lešticí přípravky a pasty. Přípravky na obuv nepůsobí na nábytkářské a automobilové usně stejně jako na boty. Nepoužívejte také na trhu dostupné univerzální čističe. Přípravky na nábytek obsahují často silikon, který krátkodobě dokáže vyvolat pěkný optický efekt. V konečném důsledku způsobí nepříjemný lepkavý charakter kůže, optické vlastnosti se také brzy změní. .